Irský červenobílý setter

Irský červeno-bílý setr je přátelský, spolehlivý a učenlivý lovecký pes. Jeho mírná a přívětivá povaha činí z něj příjemného společníka rodiny a dobrého přítele myslivce. Irský červeno-bílý setr byl vyšlechtěn především se zaměřením na jeho pracovní využití při lovu. Proto všichni posuzovatelé musí při hodnocení předvedených jedinců mít na zřeteli především hledisko jejich pracovního předurčení.

Irský červeno-bílý setr byl vyšlechtěn pravděpodobně koncem 17.století. Mimo území Irska nebylo příliš známo, že existují dvě variety irských setrů, ale je víc než jisté, že červeno-bílý setr je starší z obou variet a že z ní pak cílevědomou selekcí vznikl jednobarevný červený irský setr (Irish Red Setter).

Když se v polovině 19.století začali irští setři objevovat na výstavách, panovala velká nejistota ohledně jejich správného zbarvení. Koncem 19.století jednobarevný červený irčan odsunul červeno-bílého zcela do pozadí. Ten se pak vyskytoval natolik zřídka, až vznikla doměnka, že zcela vymřel. Po roce 1920 bylo vynaloženo velké úsilí o znovuvzkříšení plemene. V roce 1944 se toto plemeno natolik ustálilo, že byl založen speciální chovatelský klub. V současné době se může červeno-bílý setr, jako samostatné plemeno, prezentovat na výstavách irských setrů v chovatelsky uspokojivém počtu. Lovečtí cvičitelé setrů jej hodnotí o něco výše než červeného irčana pro jeho vyrovnanější povahu a i pro jeho lepší viditelnost při lovu v podzimní krajině.

Kohoutková výška:

  • psi 62 - 66 cm
  • feny 57 - 61 cm